VIDEO: Je Váš partner jedináček? Víme, na co si dát pozor.

11.08.2014 Partnerské vztahy jsou vždy velmi zapeklité a jejich vývoj se příliš nedá předpokládat. Existují ovšem určité znaky, charakteristické pro vztah s prvorozeným, druhorozeným a samo sebou také s jedináčkem.

 

Tak například se jeví velmi výhodné mít za mužského partnera staršího bratra, nebo zase z pohledu muže je příznivé být v jakémkoliv poutu s ženou, která vyrůstala jako druhorozená a má rovněž staršího bratra. Již umí se starším mužem do jisté míry jednat, vycházet, jsou zde tedy především dobré předpoklady pro životní souznění.

 

Každý vztah má svá pro a proti

 

Ale i u takovýchto kombinací můžou nastat komplikace, nikdy není dopředu dáno, co se stane, a rovněž vztah, který může vypadat ideálně i z pohledu rodinné pozice může začít skřípat. Je to přece jenom také individuální záležitost a rozhodující je partnerské porozumění a umění kompromisu.

Naopak některé kombinace jsou obecně méně příznivé. Především je dosti komplikovaný vztah se ženou, která měla mladšího bratra, může zde docházet k inklinaci k jakémusi mateřskému a pečovatelskému pudu, což může i nemusí být příznivé.

Asi nejvíce problematický je pak vztah s jedináčkem. Jeho charakterové rysy jsou totiž poněkud vyhrazené, alespoň ve většině případů, i když samozřejmě i zde jsou výchylky. Je to dáno individuálním vývojem, který nebyl ovlivněn dalšími sourozenci, a tomuto dítěti byla věnována plná péče. 

 

Jaký je jedináček?

 

Jedináček je často sebevědomý, ale příliš nedokáže uznat chybu, někdy je dokonce perfekcionistický. Na svého partnera klade velké nároky a čeká od něj maximální podporu, stejně jako tomu bylo u jeho rodičů. Výjimkou není vlastnost ne právě oblíbená u žen, tedy autoritativnost, bohužel přerůstající až v pedantství. Dítě, které vyrůstalo jako jediné ve své rodině, si postupně vybuduje jistou zvýšenou dávku kritičnosti, což také nebudete právě kvitovat.

 

Dva jedináčci v jedné domácnosti?

 

Z psychologického pohledu se jako možná nejméně příznivá kombinace z hlediska rodinného postavení jeví vztah jedináčka s druhým jedináčkem. Dochází velmi často ke střetu zájmů a může se dostavit až oboustranná frustrace z této výrazné neshody. Opět však platí, že velmi záleží na osobnosti člověka a zajisté také na způsobu výchovy jeho rodičů. Pokud ti dokážou u svého jediného potomka vyzdvihnout pouze dobré vlastnosti, držet ho v patřičných mezích a budou-li mu dobrým příkladem, připraví ho také na veškerá úskalí budoucího vztahu, třeba právě s dalším jedináčkem.

 

Láska si nevybírá

 

Je tedy nebezpečné mít vztah s jedináčkem? Nebo jak to vlastně je? Měli bychom se takovému soužití raději vyhnout? To rozhodně ne. Cesty osudu a lásky jsou nevyzpytatelné, a když se do někoho zamilujete, nebudete ani v nejmenším řešit, jestli je váš milovaný jedináček nebo jestli pochází z početné rodiny, kde se to sourozenci jen hemžilo.

 

Nahlédněte do ženské hlavy
Nahlédněte do ženské hlavy

Mnozí muži si přejí nahlédnout do ženské hlavy, aby věděli, co si žena myslí, nad čím přemýšlí a co by po nich chtěla, aby se cítili jako opravdoví chlapi, kteří jsou pro ženu prostředníky mezi světem a jimi samotnými.

Schopnost odolat strachu
Schopnost odolat strachu

Strach nás ovládá, jsme v době, která se živí strachem - média živí naše hlavy propagandami, které nás mají vehnat do kouta. Zaměstnavatel tlačí na naši výkonnost a my jsme hnaní obrovským motorem vpřed a nemůžeme se ani chvilku zastavit. Jak se z toho vymanit?

Moderní babičky
Moderní babičky

Mít dobrou babičku, která ráda pohlídá vnoučata, je dnes opravdu k nezaplacení. Děti tak u ní mohou zažít jinou výchovu, a navíc někoho, kdo na ně má čas a nemusí chodit do práce a věnovat se dalším povinnostem, jako je stavění domu, koupě auta a jiné.

Buďte úspěšní
Buďte úspěšní

Úspěch pro každého z nás znamená něco jiného. Pro někoho z nás je to úspěch v práci, pro jiného z nás je to snížení váhy, pro dalšího je to zlepšení vztahů s manželem. Ať je to jakýkoliv druh spěchu, pro všechny platí několik základních pravidel, která je nutno dodržovat. A hlavně, neodkládejte je na zítřek, začněte s nimi hned teď. Nehledejte výmluvy, proč to právě teď nejde.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.