Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

27.01.2016 Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Působení na dýchací cesty

 

Tymián je přírodním prostředkem proti kašli a křečovitým stahům v průduškách. Usnadňuje vykašlávání a zlepšuje některé parametry funkce plic. Není divu, že se čaj z tymiánu využívá při dýchacích infekcích a zánětech jako prostředek k výplachu úst a kloktání. Ve formě ústní vody funguje tymián dokonce i proti kvasinkám.

 

Podpora funkce buněk

 

Západní strava je poměrně chudá na omega 3 mastné kyseliny a nerovnováha omega 3 a omega 6 mastných kyselin způsobuje vyšší vystavení organismu zánětlivým procesům. Tymián podle studií pomáhá udržovat v buněčných membránách mozku, ledvin, srdce i dalších orgánů potřebné poměry a množství tuků k jejich optimálnímu fungování. Samozřejmě musíme tyto zdravé tuky přijímat rovněž ve stravě. Výborným zdrojem jsou například ořechy, sójové boby nebo lněná semínka. 

 

Tymián ve středomořské stravě

 

Ve středomořské kuchyni se tymián běžně používá a je zřejmě i jednou z příčin toho, proč je tato kuchyně tak zdravá. Chrání totiž cévy před aterosklerózou a snižuje nežádoucí tvorbu krevních sraženin. Jak je to možné? Tymián podporuje tvorbu oxidu dusičného ve výstelce cévních stěn. To je důležité zejména u obézních osob, kuřáků nebo diabetiků, samozřejmě v kombinaci se zdravějším životním stylem, vhodnou stravou a rozumným pohybem. 

 

Jak tymián používat

 

Tymián můžeme inhalovat, s pomocí výparů z hrnce s vodou, ve které se tato bylinka louhuje, nebo také pomocí vaporizéru. Další varianta je tymiánový sirup, který si můžete vyrobit i doma, ústní voda nebo čaj. Velmi dobře chutná s těstovinami, fazolemi nebo v polévkách. 

 

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.