Svalstvo, které nejvíce trpí při běhání

26.06.2015 Při chůzi a běhání nejvíce zatěžujeme trojhlavý sval lýtkový, velký hýžďový sval a také zadní stranu stehen neboli hamstringy. Také další svalové skupiny mohou výrazně trpět, což se v lepším případě projevuje jen bolestí, v tom horším pak můžou přijít křeče nebo dokonce svalová zranění. Pokud běháte a podnikáte dlouhé vycházky, vaše svaly by měly být připraveny.

Trojhlavý sval lýtkový bolí až později

Úplně nejvíce trpí trojhlavý sval lýtkový, nevýhodou je také, že bolest pocítíte až o něco později, ale za to často dosti intenzivní a dlouho trvající. Proto je nejlepší zvláště dbát na důkladné procvičení tohoto svalstva, dobrým cvikem jsou předklony s nataženými nohami nebo protahování s oporou.

Velký hýžďový sval může zapříčinit bolest zad

Hýžďové svaly pomáhají především k lepší hybnosti kyčelního kloubu, pokud jsou tedy nerozcvičené a ztuhlé, mohou zapříčinit bolesti a také křeče. Vysazuje se pánev a zvětšuje se inklinace k lordóze, která je negativním zakřivením páteře. Tato vada má za příčinu vleklé bolesti zad a samozřejmě také sníženou pohyblivost.

Hamstringy

Hamstringy, tedy zadní svaly stehenní mají tendence ke zkracování, ale také hyperaktivitě. Nejvíce jsou zatěžovány při provozování sportů, u kterých je kladen vysoký nárok na odraz, tedy například u skokových disciplín v atletice. Procvičování hamstringů před i po tréninku, nejlépe také uprostřed něj, to je naprostá nutnost.

Další svaly, co trpí

Především běh dosti výrazně zatěžuje také další svaly, v podstatě lze říct, že působí na celé tělo. Správné roztažení svalových vláken s pomocí strečinku vám ochrání nejen samotné svaly, ale také klouby a kosti.

Při běhání dále dosti výrazně zatěžujeme tyto svalové skupiny:

  • Břišní svaly

  • Čtyřhlavý sval stehenní

  • Napínač povázky stehenní

  • Bedrokyčlostehenní sval

  • Střední a malý hýžďový sval

Každá skupina těchto zatěžovaných a bohužel i přetěžovaných svalů požaduje jiný způsob cvičení a jeho správné provádění, jen tak se vyhnete zranění a dlouhodobějším bolestem.

Závěsné systémy do každé domácnosti!
Závěsné systémy do každé domácnosti!

Efektivní cvičební pomůckou pro začínající i pokročilé sportovce je závěsný posilovací systém. Rozšířil se do světa z prostředí americké armády, kde jej pro svůj trénink využívali vojáci. Jedná se o systém posilování s vlastní vahou, který se stává u fitness nadšenců stále více populární a povědomí o něm už získává i širší veřejnost.

Aqua zumba- zdravý vodní tanec
Aqua zumba- zdravý vodní tanec

Zumba uchvátila celý svět, nemá vlastně ani smysl popisovat si její poměrně krátkou historii, kterou dnes zná již každá dáma, která má ráda tanec ve spojení se sportem. Zumba je velice variabilní fitness i společenskou disciplínou, jejíž boom možná trochu upadá, ale k jejímu oživení mohou přispět nová zpestření. Jedním z takových je také aqua zumba, tedy zumba ve vodě.

Nezapomínejte na šikmé břišní svaly
Nezapomínejte na šikmé břišní svaly

Šikmé svaly břišní realizují velké množství rotací, ale hlavně zajišťují postranní stabilitu těla, a i proto by se na jejich posilování nemělo zapomínat. Mnoho lidí cvičí pouze příčnou část, tedy takzvaný pekáč buchet. Funkce šikmých svalů je vždy spojena s dalšími rotátory trupu, které se nachází podél páteře. Šikmé břišní svaly nejvíce pracují například při běhu nebo hodu míčem.

La Repubblica: Přílišný pohyb škodí stejně jako sezení
La Repubblica: Přílišný pohyb škodí stejně jako sezení

Řím 4. dubna (ČTK/La Repubblica) - Je to vítězství lenochů. Příliš mnoho pohybu působí na člověka stejně neblaze jako sedavý život. Pro ty, kdo mají cvičení ve fitness centrech jako drogu, to je něco, nad čím by se měli zamyslet, až si budou příště nazouvat tenisky, píše italský deník La Repubblica.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.