První pomoc a léčba při pobodání hmyzem

17.07.2015 Bodnutí hmyzem je pro někoho poměrně banální záležitostí, pro jiného život ohrožujícím stavem. Vždy je ale nepříjemné.

 

Jed blanokřídlého hmyzu, který se nám při bodnutí dostane do těla, vyvolává toxickou reakci, na kterou každý reagujeme trochu jinak. Složení jedu vosy, včely nebo sršně se liší. Pokud jsme přecitlivělí na včelí jed, nemusí to nutně znamenat, že to platí i o ostatním hmyzu. Lidé alergičtí na jed vosy bývají většinou alergičtí i na sršní jed. Zkřížená reaktivita mezi jedem včely a vosy ale příliš častá není. Včelí bodnutí bývá nejčastější na začátku léta, sršní a vosí spíše na jeho konci a v brzkém podzimu.  

 

Projevy alergie na hmyzí bodnutí

 

Alergická reakce nastává většinou až po několikátém bodnutí, s jedem se totiž tělo musí setkat vícekrát, aby se alergie vytvořila. Vzniká lokální i celková reakce. V místě bodnutí se objeví otok, a vyrážka. U některých alergiků přichází celková reakce jako zvracení, průjem, závratě, potíže s dýcháním nebo zmatenost. Ke kritickému stavu a ohrožení na životě může dojít velmi rychle. Hrozí pokles tlaku, bezvědomí a anafylaktický šok.

 

Pozor na otok v oblasti krku

 

K vážné situaci může dojít i tehdy, pokud vás hmyz bodne do jazyka, do úst nebo do oblasti krku. V případě vzniku otoku jde o život ohrožující stav. Důležité je místo chladit, vyplachovat ústa studenou vodou, popřípadě cucat led. Dopravit takového člověka k lékaři co nejdříve, je neodkladnou nutností.  

 

Co dělat při hmyzím bodnutí

 

K nejrizikovějším patří bodnutí včely medonosné. Ta v kůži zanechá žihadlo a sama zahyne. Jak při jejím bodnutí i při ataku jiného hmyzu postupovat?

  • Důležité je žihadlo opatrně odstranit, abyste nevymáčkli do rány další jed.

  • Postižené místo omyjte vodou a mýdlem, a přiložte studený obklad. Může jít o kapesník, hadr nebo ručník namočený ve studené vodě, nebo o obklad s ledem.

  • Místo bodnutí můžete neutralizovat. Jak na na to? Včelí, čmeláčí a sršní bodnutí vyžaduje zásadu (jedlá soda, mýdlový roztok), vosí zase slabou kyselinu (citron, ocet, cibule)

  • Na místo bodnutí je výborný levandulový nebo čarovníkový olejíček.

  • Místo vpichu a jeho okolí je možno ošetřit chladivým gelem.

  • Pokud je reakce bouřlivější a  vážnější, můžeme podat volně prodejné antihistaminikum, někdy je nutno vyhledat lékařskou pomoc.

  • Pokud se člověk začíná dostávat do anafylaktického šoku, volejte neprodleně záchrannou službu. Uložte jej do  stabilizované polohy a poskytněte první pomoc. Pokud je postižený vybaven adrenalinovým perem, aplikujte jej do svalu.   

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

B-Komplex forte a hroznový cukr

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.