Oslaďte si život karobem

15.11.2015 Karob je darem biblického stromu svatojánského chleba či chlebovníku, jehož plodem je dlouhý tuhý lusk s tvrdými semeny. Chcete-li trochu více odbornosti, jedná se o strom rohovník obecný.

 

Ale v čem vlastně spočívá jeho přínos? Karob je jednak skvělou náhražkou za cukr, který škodí ve větším množství, svou hodnotu má ale také jako náhražka kakaa. Je velice vhodný nejen pro alergiky, ale také pro lidi, kteří preferují zdravý život a mlsání bez obav.

 

 

Strom rohovník se vyskytuje hlavně v oblasti Středozemního moře, tedy v subtropickém až tropickém pásmu, a i proto je to rostlina nesmírně odolná, kterou znají obyvatelé místních končin již déle než 4000 let. Plodit ovšem začíná až po více rocích. Odměnou za takové čekání je pak plodnost, která může trvat i déle než sto let.

 

Podoby karobu

 

Nejčastěji se z karobu vyrábí sirupy nebo prášky, které si pak najdou široké spektrum využití v kuchyni, a zejména pak při výrobě zdravého cukroví. Vhodný je na výrobu mouky, ale také polev nebo dokonce lahodných náplní. Dá se výborně rozmíchat ve vodě, v mléku i dalších tekutinách.

 

Proč právě karob při dietě?

 

Kakao, čokoláda a zajisté také cukr, obsahují velké množství látek, které dietě právě nepomáhají, ba naopak je v nich vysoký obsah tuků a sacharidů, které se můžou hromadit a škodit. Omezíte je s pomocí karobu. Ten totiž obsahuje asi 20krát méně tuků a vůbec žádný kofein.

Rohovník je bohatým zdrojem vitamínů A i B, naleznete zde také značný obsah různých minerálů. Těmi nejdůležitějšími pak jsou vápník, hořčík a draslík.

 

Zdravé a posilující účinky karobu:

 

  • Energetický nápoj- obdoba kávy

  • Zlepšuje trávení díky vysokému obsahu vlákniny

  • Je vhodný na výroby potravin pro celiaky, tedy pro bezlepkovou dietu

  • Může být vhodným doplňkem stravy při kostních potížích, neboť obsahuje dosti vápníku

  • Karobový sirup je vhodný pro diabetiky

 

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.