Olomoučtí vědci získali patent na látky s protinádorovým účinkem

03.06.2015 Olomouc 29. května (ČTK) - Olomoučtí vědci získali evropský patent na nové látky s protinádorovým účinkem. Jde o komplexní sloučeniny na bázi platiny, které jsou účinnější než dnes používaná chemoterapeutika, a mají i menší negativní vedlejší účinky.

Protinádorové látky, i látky s nižšími vedlejšími účinky

Udělení patentu předcházel mnohaletý výzkum. Jeho získání je prvním krokem k možnému využití těchto látek jako léčiv nádorových onemocnění, informoval dnes ČTK mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Radek Palaščák. 

Výzkum vědců z přírodovědecké fakulty byl zaměřen na vylepšení účinků cisplatiny, což je jedno z nejpoužívanějších léčiv na bázi platiny. Jejich cílem bylo připravit nejen látky se značným protinádorovým účinkem, ale i látky vykazující nižší nežádoucí vedlejší účinky. "Systematickým týmovým výzkumem jsme zjistili, že uvedeného je možné dosáhnout záměnou dvou molekul amoniaku vázaných na atom platiny v cisplatině za dvě molekuly derivátu 7-azaindolu," uvedl vedoucí výzkumného týmu Zdeněk Trávníček. 

Zkoušky byly provedeny na buněčných i zvířecích modelech

Odborníci získané biologické vlastnosti ověřili na buněčných i zvířecích modelech. Na základě těchto zjištění podali přihlášky národních i mezinárodních patentů, výsledky výzkumu zveřejnili rovněž v renomovaných světových vědeckých časopisech. Udělení evropského patentu jim nyní umožňuje zahájit jednání s případnými zájemci o vývoj léčiva a jeho uvedení na trh. "Udělení evropského patentu je prestižní záležitostí, neboť žadatel musí splnit přísná pravidla na původnost i průmyslovou využitelnost," uvedl jeden z členů týmu Pavel Štarha. 

Další úspěchy vědců z olomoucké univerzity

Na mnohaletém výzkumu se podíleli odborníci z katedry anorganické chemie, z vědecko-výzkumného pracoviště přírodovědecké fakulty Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a vědci z katedry buněčné biologie a genetiky. "Za tímto účelem jsme před několika lety vybudovali společnou laboratoř pro in vitro testování širokého spektra biologických aktivit," uvedl vedoucí katedry a další spolupůvodce uděleného patentu Zdeněk Dvořák. 
V uplynulých pěti letech získala Univerzita Palackého díky práci vědců ve skupině Zdeňka Trávníčka osm národních patentů a jeden evropský, které poskytují právní ochranu pro případné využití biologicky aktivních komplexních sloučenin jako léčiv závažných nemocí. 
Úspěšní jsou vědci z olomoucké univerzity i v ostatních oborech. Loni v září informovali zástupci univerzity o tom, že její odborníci získali společně s berlínskými kolegy evropský patent na stimulátor růstu rostlin. Látka s pracovním názvem PI-55, kterou odborníci společně vyvinuli, dokáže utlumit rostlinu ve vnímání vlastních přirozených hormonů. Přínosem by mohla být například pro zemědělce. 

Superpotraviny, ve kterých lze najít adaptogeny
Superpotraviny, ve kterých lze najít adaptogeny

Adaptogeny jsou látky obsažené v přírodních produktech, zlepšující schopnost bojovat se stresovými situacemi a podmínkami.

Botulotoxin: jed, po kterém ženy i muži touží
Botulotoxin: jed, po kterém ženy i muži touží

Jak je možné, že muži i ženy touží po klobásovém jedu botulotoxinu, který je nejjedovatější na světě a 5 kg této látky by stačilo na vyhubení celé lidské populace? Odpověď není zas tak těžká: přináší určité možnosti v estetických úpravách, může nás na chvíli učinit krásnějšími a mladšími, ale za jakou cenu?

Projekt má zlepšit komunikaci mezi lékaři a pacienty
Projekt má zlepšit komunikaci mezi lékaři a pacienty

Praha 14. května (ČTK) - Více než 90 procent z tisíce stížností, které ročně obdrží lékařská komora, se týká nedorozumění v komunikaci mezi pacienty a zdravotníky. Ke zlepšení stavu by měl přispět projekt, do něhož se v Česku zapojilo šest z 15 center pro léčbu roztroušené sklerózy. V jeho rámci si lékaři nacvičují různé modelové situace, například jak sdělit pacientovi nepříznivou diagnózu či zabránit možnému konfliktu.

 Farmakolog: Pokud se povolí léčba konopím u dětí, tak výjimečně
Farmakolog: Pokud se povolí léčba konopím u dětí, tak výjimečně

Praha 5. dubna (ČTK) - Léčebné konopí by se nemělo uvolňovat k plošnému podávání u dětí. Pokud se jím budou léčit, tak jen zcela výjimečně, řekl ČTK profesor Jan Švihovec z Farmakologického ústavu 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.