Negativní aspekty antibiotik

22.09.2015 Antibiotika dokážou sice velmi výrazně pomoci, ale nikoliv při každé nemoci, dokonce ani při chřipce nebo rýmě. Těch negativ, která jsou s antibiotiky spojena, je ale ještě o něco více, a ukázalo se, že možná nejsou zázrakem, který spasí svět a ochrání ho před vážnými chorobami, jako třeba AIDS.

Rezistence

 

Zásadním problémem je nesporně schopnost bakterií přizpůsobovat se a získávat postupem času odolnost vůči působení antibiotik. Proto musí být vyvíjena neustále nová séra, nové vakcíny a nová antibiotika. Mikrobiální organismy získávají imunitu vůči antibiotikům zcela přirozeně, podobně, jako můžeme imunitu posilovat například vitamíny. Je to prostě neustávají boj pozitivních a negativních látek a mikroorganismů v lidském těle.

 

Narušení mikroflóry

 

Antibiotické látky mají i další negativní vlivy na naše organismy a jedním z nich je určité poškození mikroflóry žaludku a trávícího systému. Tento problém není nijak alarmující, tělo dokáže tyto partie po léčbě znovu posílit, ale mohou se vyskytnout poměrně nepříjemné zažívací potíže.  

 

Antibiotika v potravinách

 

Bohužel s velkým boomem antibiotik a vkládání obrovských nadějí do nich, byla používána a mnohdy dodnes jsou, nadměrně a to nejen u člověka. Ještě donedávna se tyto látky aplikovaly také chovaným zvířatům, se snahou získat odolnější jedince. Výsledkem však bylo a je přibývání antibiotik v potravinách živočišného původu, tedy v naší podstatné složce stravy. Naštěstí si i tito chovatelé uvědomili, že přínos antibiotik pro dobytek a domácí zvířata není až takový, a od těchto metod krmení bylo upuštěno.

Antibiotika tedy skutečně mají i své negativní účinky a jejich nadměrné požívání vede nezřídka k získání opačné imunity. Ta se projevuje tak, že se tělo jen těžko brání infekčním chorobám a škodlivé bakterie získávají odolnost. Používejte antibiotika skutečně jen na doporučení lékaře, při nemocech, pro které jsou určené. Při rýmě, kašli či chřipce velký význam nemají.

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.


Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!
Vánoční soutěž
Vánoční soutěž
Získejte poukaz do lékárny v hodnotě 500 Kč
Získejte poukaz do lékárny v hodnotě 500 Kč
Soutěžte s Dapis gelem
Soutěžte s Dapis gelem
Spuštění webu Tvé zdraví
Spuštění webu Tvé zdraví