Mějte vše pod kontrolou se sporttestery

18.06.2015 Trénujete a cvičíte sami? Pak můžete mít problém odhadnout, jaké dopady a efekt má pohyb na váš organismus. Určitě vás zajímá, kolik jste spálili kalorií, zda jste zlepšili svůj výkon, nebo jste naopak trénovali příliš málo.

Měření tepové frekvence a spálených kalorií

Abyste to s tréninkem nepřehnali a neublížili si, nebo naopak necvičili nedostatečně, pořiďte si sporttester. Je to šikovná pomůcka, kterou budete mít stále u sebe. Můžete díky němu kontrolovat a upravovat průběh tréninku podle potřeby a na displeji sporttesteru vidíte svou aktuální tepovou frekvenci, podle které můžete upravovat intenzitu cviků. Dále můžete hlídat spotřebu kalorií nebo procento tuku ze spálených kalorií. Mnoho přístrojů toho umí ale i více. Výsledky použijete pro dosažení svých cílů a optimalizaci tréninku.  

Funkce sporttesterů

Jak sporttester funguje? Nejčastěji měří tep pomocí hrudního pásu, ze kterého se data přenášejí bezdrátově. Pás nijak nepřekáží pohybu a ani nevíte, že jej máte na sobě. Existují i přístroje, které tep měří až po přiložení prstu na sporttester. Ty se ale nehodí pro dynamické sporty, spíše pro turistiku. Sporttester s hrudním pásem můžete využít při jakémkoliv sportu.  

Pro každý sport se najde vhodný sporttester

Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na přístroje, které měří i počet spálených kalorií. Existují i aparáty vybavené pro intervalový trénink, běžci zase ocení funkce měření rychlosti běhu a překonané vzdálenosti. Potřebujete k tomu footpod, což je zařízení určené k připevnění na botu. Stačí si jej zkalibrovat na délku vašeho kroku a můžete vyrazit. Existují ale už i krokoměry integrované do hrudního pásu. Všestranné jsou sporttestery s GPS, které vám změří vzdálenost, kterou jste urazili, i rychlost, kterou jste se pohybovali, a to téměř při jakékoliv aktivitě.

Footpod vás omezuje pouze na chůzi nebo běh, více toho změřit nezvládne. Pokud si chcete měřit údaje i při plavání, musíte k tomu použít speciálně vyvinutý sporttester, u kterého se dá přepínat i na sporty „vodní", takže je vynikající třeba pro triatlon. Horolezci, turisté a alipinisté ocení funkci výškoměru, ovšem tu nabízí jen pár vybraných modelů.

Závěsné systémy do každé domácnosti!
Závěsné systémy do každé domácnosti!

Efektivní cvičební pomůckou pro začínající i pokročilé sportovce je závěsný posilovací systém. Rozšířil se do světa z prostředí americké armády, kde jej pro svůj trénink využívali vojáci. Jedná se o systém posilování s vlastní vahou, který se stává u fitness nadšenců stále více populární a povědomí o něm už získává i širší veřejnost.

Svalstvo, které nejvíce trpí při běhání
Svalstvo, které nejvíce trpí při běhání

Při chůzi a běhání nejvíce zatěžujeme trojhlavý sval lýtkový, velký hýžďový sval a také zadní stranu stehen neboli hamstringy. Také další svalové skupiny mohou výrazně trpět, což se v lepším případě projevuje jen bolestí, v tom horším pak můžou přijít křeče nebo dokonce svalová zranění. Pokud běháte a podnikáte dlouhé vycházky, vaše svaly by měly být připraveny.

Co vše lze doma využít ke cvičení?
Co vše lze doma využít ke cvičení?

Proč navštěvovat drahá fitcentra, platit za nákladné trenéry, když můžete cvičit snadno v domácích podmínkách, využít prostě to, co je po ruce. Ona je totiž hlavní „finta“ v tom, umět cvičit co nejvíce variabilně, případně se dokázat zaměřit na problémové partie, ať už jsou bolestivé nebo nevzhledně tučné. Když umíte svému tělu naslouchat a máte již nějaké zkušenosti z doby minulé, jistě si vystačíte s domácím vybavením.

Aqua zumba- zdravý vodní tanec
Aqua zumba- zdravý vodní tanec

Zumba uchvátila celý svět, nemá vlastně ani smysl popisovat si její poměrně krátkou historii, kterou dnes zná již každá dáma, která má ráda tanec ve spojení se sportem. Zumba je velice variabilní fitness i společenskou disciplínou, jejíž boom možná trochu upadá, ale k jejímu oživení mohou přispět nová zpestření. Jedním z takových je také aqua zumba, tedy zumba ve vodě.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.