Mamma HELP pomůže ženám s rakovinou prsu zdravě jíst

16.05.2015  Praha 16. května (ČTK) - Sdružení Mamma Help, v němž ženy po prodělané rakovině prsu pomáhají novým pacientkám, odstartuje v pondělí nový projekt s názvem "Holky, už mi zase chutná!". Nechutenství spojené s onkologickou léčbou zná v Česku na 70.000 žen. V osmi městech republiky ustavily poradny kuchařské týmy, do nichž přizvaly mistry kuchaře, a budou až do konce září společně vařit. Na závěr se týmy utkají na veřejnosti, řekla ČTK ředitelka Mamma HELP Jana Drexlerová.

Díky projektu si ženy vyměnily rodinné recepty a sdílely problémy

"Náš projekt je vzkazem pro ty, co vědí, jak vypadá nechutenství způsobené onkologickou léčbou, že zase bude líp," uvedla. "Na pondělí zveme na Zdravý piknik v Botanické zahradě v pražské Tróji na společný start projektu," dodala. V létě bude projekt pokračovat pikniky, zdravým grilováním, přednáškami nutričních terapeutů, vařením se studenty hotelových škol a lekcemi v gastronomických studiích známých profesionálů. 
Na rekondičních pobytech, které sdružení pro pacientky pořádá, se podle ní o vaření zatím jen mluvilo. Ženy si vyměňovaly rodinné recepty a radily si, jak zvládnout zdravotní obtíže spojené s chemoterapií a ozařováním. "Došly jsme k tomu, že není od věci občas se něco přiučit. Třeba jak vařit a jíst trošku zdravě. Ale se zdravým rozumem a pro mlsné jazýčky, chceme si přece života užít," podotkla Drexlerová. 

Mamma HELP se 15 let stará o ženy s nádorovým onemocněním prsu

Týmům budou pomáhat nutriční terapeuti a kulinářští poradci, autorky kuchařek, organizátoři Food festivalů, známí kuchaři i hotelové školy. Poprvé se týmy představí v neděli v pavilonu Z na výstavě Hobby v Českých Budějovicích. Pod vedením kulináře Petra Stupky připraví lehké a zdravé menu. V dalších týdnech budou s týmy vařit například šéfkuchaři Jaroslav Klár a Roman Paulus. 
Mamma HELP se 15 let stará o ženy s nádorovým onemocněním prsu, pomáhá i jejich rodinám. Poradny v Praze, Brně, Hradci Králové, Přerově, Zlíně, Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích zaznamenávají každoročně přes 6000 návštěv. Podpůrnou péči a poradenství poskytují zdarma. Mamma HELP také provozuje bezplatnou telefonní linku proti rakovině prsu s číslem 800 180 880, kam lze volat ve všední dny od 09:00 do 19:00 hod.

Opary a co na ně pomáhá
Opary a co na ně pomáhá

Původci oparů jsou viry, které se skrývají ve 4 z 5 lidských těl, u většiny z nich se ovšem nikterak neprojevují a zůstávají latentní. To ale neznamená, že tito lidé mají lepší imunitu, oparem může člověk reagovat například na stres nebo rozčilení, ženy rovněž na blížící se menstruaci.

Voňavý rozmarýn je dobrý proti rakovině
Voňavý rozmarýn je dobrý proti rakovině

Rozmarýn je oblíbeným kořením a není tajemstvím, že v čerstvé nebo sušené podobě dodá jídlům nezaměnitelné aroma. Používá se zejména na maso nebo jídla z brambor. A podle nejnovějších poznatků, pokud pokrm okořeníte rozmarýnem, snížíte množství rakovinotvorných látek, které během přípravy vznikly.

Těhotenství ženy očima mužů
Těhotenství ženy očima mužů

Muži mají mnoho výhod a v řadě žen konkurují ženám, nebo je mohou předhonit. Těhotenství je však výsada, která je výhradně určena ženám. Ale mužů se týká, dokonce více, než by se mohlo na první pohled zdát.

Botulotoxin: jed, po kterém ženy i muži touží
Botulotoxin: jed, po kterém ženy i muži touží

Jak je možné, že muži i ženy touží po klobásovém jedu botulotoxinu, který je nejjedovatější na světě a 5 kg této látky by stačilo na vyhubení celé lidské populace? Odpověď není zas tak těžká: přináší určité možnosti v estetických úpravách, může nás na chvíli učinit krásnějšími a mladšími, ale za jakou cenu?

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.