Laktobacily: další z mnoha zdraví prospěšných bakterií

05.06.2015 Bakterie mohou být nejen škodlivé, ale i zdraví prospěšné. Záleží na tom, o jaký druh se jedná. Mezi prospěšné bakterie patří například laktobacily, neboli bakterie mléčného kvašení či bifidobakterie. O nich už jste určitě slyšeli, zejména v souvislosti s mléčnými výrobky. Prospěšné bakterie dostáváme do těla spolu s potravou.

Co jsou to vlastně laktobacily?

Laktobacily jsou bakterie rozkládající cukry na kyselinu mléčnou a řadí se mezi probiotika. Kromě kysaných mléčných výrobků se vyskytují i v pivu nebo kysaném zelí. Pozor, tepelná úprava je ničí. První laktobacily se do našeho zažívacího traktu dostávají spolu s mateřským mlékem. Jsou užitečné pro lidské zažívání tím, že pomáhají v trávicím traktu udržovat prospěšnou mikroflóru.

Bakterie mléčného kvašení dokážou stimulovat imunitu, příznivě ovlivňovat metabolismus a produkovat antimikrobiální látky. Jejich vlivu podléhá například schopnost trávení mléčného cukru laktózy, produkce vitaminů nebo účinnost trávení živin.  

Spravte si zažívání po léčbě antibiotiky

Velmi dobré je užívání laktobacilů a probiotik obecně po absolvování antibiotické léčby, nebo dokonce i při ní, s dodržením dostatečného časového odstupu od antibiotik. Antibiotika totiž ve střevě vybijí nejen škodlivé, ale i prospěšné bakterie, a je třeba jejich činnost znovu podpořit.  

Laktobacily v jídle i doplňcích stravy

V zažívacím traktu se vyskytuje více než 500 druhů bakterií a bifidobakterie tvoří jejich významnou část. Pokud máme laktobacilů v těle málo, můžeme trpět bolestmi břicha, křečemi, nadýmáním nebo průjmy. Poruchy zažívání potkávají nejen dospělé, ale i děti. Kromě potravin s výskytem laktobacilů se dají užívat i ve formě tablet, kapek nebo tobolek, seženete je na internetu nebo v kamenných lékárnách, vyrábějí se produkty speciálně určené pro děti, dokonce už i pro kojence.

Většina kuřat v britských obchodech obsahuje nebezpečné bakterie
Většina kuřat v britských obchodech obsahuje nebezpečné bakterie

Londýn 27. listopadu (ČTK) - Téměř tři čtvrtiny čerstvých kuřat prodávaných v britských obchodech obsahují stopy bakterií rodu Campylobacter, které mohou způsobit smrtelnou otravu.

Jak mohou potraviny zabít nebo potlačit bakterie
Jak mohou potraviny zabít nebo potlačit bakterie

Možná si vzpomínáte, že podle toho, co se říká, naše první významné antibiotikum, penicilin, pocházelo z plesnivého chleba. Je to mýtus? A jaké další přírodní zabijáky bakterií máme?

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

B-Komplex forte a hroznový cukr

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.