Je libo železné zuby?
10.03.2015 Bobr je velmi pilné zvířátko, které se v posledních letech prosazuje více a více také na českých řekách. Pro někoho je to malý přírodní zázrak, jiný, zejména pak myslivec a pěstitel lesa, zapláče, když nachází skácené kmeny stromů a poznává, že je to práce právě bobrova. To, jak dokáže bobr kácet stromy, je na hlodavce skutečně nečekaný výkon a způsobují to především jeho zuby.

Bobří zuby mají hnědou, někdy zlatavou či rezavou barvu, což nám už něco napovídá. Jejich odolnost je dána vysokým obsahem železa, a stávají se z nich v podstatě právoplatná dláta či dokonce sekery. Není tedy divu, že si toho všimli také lidé, a počalo se uvažovat o tom, zdali by to nebylo možné také u nich. Jestli by zvýšený obsah železa učinil z našich zubů nezdolné pracovní nástroje.
Železo proti kazu
Zuby bobra nejsou nijak náchylné na kazy, přesto, že základní složka skloviny je stejná jako u nás. Jedná se o takzvaný hydroxalapatit, což je amorfní materiál utvářený do vláken. A právě v něm se skrývá zvýšené množství železa, kterého je mnohonásobně více než u člověka.
Výzkumy renomovaných vědců na Northwestern University, odhalily kromě jiných poznatků, také velký význam zubního železa při odolávání kyselinám z potravy. Další velký plus, který zamezí kazivosti vašich zubů. Je otázkou, proč nám bůh či evoluce nenadělili raději právě železnými zuby, jako má bobr. Ovšem sami si položte otázku, zda by nám takové zuby slušely. Jsme přece jen zvyklí na bílou.
Zuby budoucnosti?
Jsou tedy železné zuby budoucností? Pravděpodobně nebudou stejné jako ty bobří, ale dá se očekávat, že se bude přece jen přisuzovat poněkud větší význam obsahu železa. Dosud se většinou hovořilo především o fluoru a vápníků, které se starají o pevnost zubů, ale železo je prostě železo a pokud by pro nás zuby ze železa znamenaly absenci kazů a jiných zubních nešvarů, proč ne?
Komentáře
Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel