Je libo železné zuby?

10.03.2015 Bobr je velmi pilné zvířátko, které se v posledních letech prosazuje více a více také na českých řekách. Pro někoho je to malý přírodní zázrak, jiný, zejména pak myslivec a pěstitel lesa, zapláče, když nachází skácené kmeny stromů a poznává, že je to práce právě bobrova. To, jak dokáže bobr kácet stromy, je na hlodavce skutečně nečekaný výkon a způsobují to především jeho zuby.

Bobří zuby mají hnědou, někdy zlatavou či rezavou barvu, což nám už něco napovídá. Jejich odolnost je dána vysokým obsahem železa, a stávají se z nich v podstatě právoplatná dláta či dokonce sekery. Není tedy divu, že si toho všimli také lidé, a počalo se uvažovat o tom, zdali by to nebylo možné také u nich. Jestli by zvýšený obsah železa učinil z našich zubů nezdolné pracovní nástroje.

Železo proti kazu

Zuby bobra nejsou nijak náchylné na kazy, přesto, že základní složka skloviny je stejná jako u nás. Jedná se o takzvaný hydroxalapatit, což je amorfní materiál utvářený do vláken. A právě v něm se skrývá zvýšené množství železa, kterého je mnohonásobně více než u člověka.

Výzkumy renomovaných vědců na Northwestern University, odhalily kromě jiných poznatků, také velký význam zubního železa při odolávání kyselinám z potravy. Další velký plus, který zamezí kazivosti vašich zubů. Je otázkou, proč nám bůh či evoluce nenadělili raději právě železnými zuby, jako má bobr. Ovšem sami si položte otázku, zda by nám takové zuby slušely. Jsme přece jen zvyklí na bílou.  

Zuby budoucnosti?

Jsou tedy železné zuby budoucností? Pravděpodobně nebudou stejné jako ty bobří, ale dá se očekávat, že se bude přece jen přisuzovat poněkud větší význam obsahu železa. Dosud se většinou hovořilo především o fluoru a vápníků, které se starají o pevnost zubů, ale železo je prostě železo a pokud by pro nás zuby ze železa znamenaly absenci kazů a jiných zubních nešvarů, proč ne?

K pěknému opálení pomůže více zdravá strava než krémy
K pěknému opálení pomůže více zdravá strava než krémy

Toužíte po krásném a zdravě vypadajícím opálení? Pak byste kromě rozumného pobytu na sluníčku a používání ochranných přípravků s vhodným faktorem měli dbát i na správnou stravu.

Fotoepilace- nenásilné odstranění chloupků
Fotoepilace- nenásilné odstranění chloupků

Odstranění chloupků z jakékoliv části ženského i mužského těla může znamenat velkou bolest a často také kožní problémy a reakce. Co myslíte, existují i zcela bezbolestné metody? Tedy kromě holení, které porost jen zahustí? Vězte, že ano. Jednou z nich je fotoepilace, která se při komplexní aplikaci nazývá také fotoomlazení. Tato metoda je zcela neinvazivní a její spektrum použití je mnohem širší. Kromě odstranění vlasů a chloupků, dokáže také vyhladit pokožku, odstranit pigmentové skvrny nebo léčit akné.

Údržba kůže po letních dnech
Údržba kůže po letních dnech

Léto nám pomalu končí a je ten správný čas na to, abychom vhodně ošetřili naši pleť, která dlouhým pobytem na slunci dostala velmi zabrat. Kůži určitě neprospělo sluníčko, slaná či chlórovaná voda nebo klimatizace, kterou jsme měli celé léto puštěnou, abychom zvládli pobyt v horkých kancelářích. Všechny tyto faktory natolik vysušily pokožku a porušily její ochrannou vrstvu, že nás mnohdy začíná svědit a loupe se.

Odstávají vám uši? Dnešní plastičtí chirurgové vám je snadno napraví.
Odstávají vám uši? Dnešní plastičtí chirurgové vám je snadno napraví.

Odstávající uši jsou poruchou zakřivení chrupavky ušního boltce a nejedná se rozhodně o nějakou chorobu či fyziologický problém. Ten je spíše psychický a estetický, jedinci s odstávajícíma ušima hledají pomoc jednoduše proto, že se chtějí trochu víc líbit. Zvláště pak u žen mohou být „klapaté“ uši velkým psychickým úskalím a ne vždy pomůže šikovné maskování účesem. V takovém případě mají možnost využít pomoci kvalitního plastického chirurga, který vše napraví. Dnes už se nejedná o nikterak náročný zákrok.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Konňská mast

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.