Jak se ubránit chřipce a virózám?

30.12.2015 Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Kysané zelí

 

Ideální volbou, pokud hovoříme o jídelníčku proti virovým nemocem, je pravděpodobně kysané zelí. Obsahuje totiž oba kýžené vitamíny v jednom, což musíte jako milovníci zdravých postupů ocenit.

 

Minerály

 

minerálních látek má pozitivní účinky na lidské tělo a jeho imunitu zejména zinek. Pro jeho zvýšený příjem byste měli konzumovat více tmavého masa, ale také starých dobrých mléčných výrobků, které jsou kromě zinku tolik bohaté na vápník. 

 

Omega-3

 

Při posilování imunity jsou klíčové omega-3 mastné kyseliny, tedy esenciální živiny, které potřebujeme zcela nezbytně, protože působí pozitivně na buňky našeho těla. Podporují buněčnou aktivitu a funkčnost, ale také jsou zdrojem doplnění vitamínů v době, kdy je náš organismus více oslaben. Omega-3 mastné kyseliny navíc pomáhají snižovat váhu i při kardiovaskulárních chorobách, zlepšují mozkové funkce.

Tělo si neumí vyrobit samo tyto prospěšné kyseliny, je tedy nezbytně nutné dodávat je v potravinách, které jíme, případně využít kvalitní doplňky stravy nabízené v komerčním sektoru.

A kde se nachází nejvíce omega-3 mastných kyselin?

  • Tuk mořských ryb- největší množství
  • Ořechy, mandle
  • Semena

 

Více ryb na českých stolech

 

V Česku nám ryby až tolik nechutnají, i když se zdá, že situace se zlepšuje a stále více lidí si pochutná na lososu, pstruhovi či jiném bílém masíčku. Nicméně stále je to jen kolem 6 procent, ten zbytek raději holduje vepřovému či drůbežímu masu. Uvědomme si, že ryby jsou dnes skvěle dostupní i pro nás střední Evropany a nebojme se více je jíst, zajistíme si tak mimo jiné zdravotní přínosy také lepší ochranu proti virózám a chřipce. Právě v této době hrozí a budou hrozit nejvíce, tak buďte ve střehu a především dopředu připraveni. 

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout
8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout

Nedaří se vám efektivně zhubnout? Kromě zdravého pohybu vám mohou pomoci některé potraviny, které více než jiné urychlují metabolismus.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Hanulee04.09.2016 11:34:11
Souhlasím, že za pomocí jídla hodně ovlivňujeme náš zdravotní stav, včetně imunity, nicméně doplnila bych ještě další možné faktory, jako je třeba otužování, pobyt na čerstvém vzduchu, doplňkové vitamíny... Já od té doby co se mi narodilo miminko a chodím pravidelně téměř v každém počasí na procházku, navíc beru probiotika (speciálně na imunitu je dobrý Biopron od Valosunu) a samozřejmě jak se zde píše hlídám si přísun vitamínů a toho co jím, tak se cítím mnohem lépe a nemocná nebývám.

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.