Jak mohou potraviny zabít nebo potlačit bakterie

05.04.2014 Možná si vzpomínáte, že podle toho, co se říká, naše první významné antibiotikum, penicilin, pocházelo z plesnivého chleba. Je to mýtus? A jaké další přírodní zabijáky bakterií máme?

Významné antibiotikum Penicilin

Možná si vzpomínáte, že podle toho, co se říká, naše první významné antibiotikum, penicilin, pocházelo z plesnivého chleba. To je pravděpodobně mýtus, avšak dnes používaný komerční penicilin se vyrábí z kmene sebraného z plesnivého ananasového melounu. Díky komerčnímu úspěchu penicilinu ve čtyřicátých letech tohoto století se vědci úpěnlivě snažili najít i jiné přírodní zabijáky bakterií a převést je do podoby léků.

Allicin v česneku

 Jeden z nejslibnějších kandidátů byl česnek. Již Louis Pasteur v roce 1858 poznamenal, že bakterie při vystavení česneku hynou. V roce 1944 izoloval Chester J. Cavallito z česneku silné antibiotikum, zapáchající allicin. Ale allicin měl tak krátkou životnost a byl tak prchavý, že nebylo možno z něj vyrobit lék. Musí se tedy podávat ve své přirozené podobě – jako syrový stroužek česneku. Účinky česneku proti bakteriím patří k nejsilnějším, nejúčinnějším a nejkomplexnějším. Pokusy ukazují, že česnek zabíjí nebo ochromuje nejméně 72 infekčních bakerií, které mezi jinými nemocemi šíří průjem, úplavici, botulismus, tuberkulózu a zánět mozkových blan. 

Jak na bakterie působí další potraviny?

Výjimečně silné antibiotické a antiseptické účinky má i cibule, která se za druhé světové války používala při léčení infekcí u zraněných ruských vojáků. Ve starém Řecku a na římským bojištích se k vyčištění a vyléčení ran používal med a víno. Sloučeniny v potravinách ničí bakterie několika mechanismy, hlavně tím, že u nich přerušují tvorbu proteinů, kyseliny listové a transpeptidázy, a bakterie se proto nemohou množit. Borůvky a brusinky mohou bakterie nejen potlačit, ale mohou jim i zabránit v připojení k lidským buňkám. 

Potraviny s antibakteriálními účinky

Jablka, banány, bazalka, řepa, borůvky, zelí, mrkev, oříšek kešu, celer, feferonky, pažitka, kokosové ořechy, káva, brusinky, kmín, kopr, česnek, zázvor, med, křen, lékořice, lípa, černé hořčičné semínko, mořské řasy, muškátové oříšky, olivy, papája, švestky, portulák, cibule, šalvěj, cukr, čaj, meloun, víno, jogurt.

Které látky jsou ty účinné?

Allicin (česnek), laktobacil (jogurt), eugenol (hřebíček), anthokyanáty (červené víno).

8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout
8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout

Nedaří se vám efektivně zhubnout? Kromě zdravého pohybu vám mohou pomoci některé potraviny, které více než jiné urychlují metabolismus.

5 základních potravin proti stárnutí
5 základních potravin proti stárnutí

Potraviny proti stárnutí, takzvané anti-aging potraviny, jsou velmi skloňovaným pojmem. Kdo by nechtěl alespoň trochu pozastavit čas a být v lepší kondici? Zde je pět potravin, které pomáhají bojovat s předčasným stárnutím, způsobeným hlavně stresem a špatnými životními návyky dnešní uspěchané doby.

Superpotraviny, ve kterých lze najít adaptogeny
Superpotraviny, ve kterých lze najít adaptogeny

Adaptogeny jsou látky obsažené v přírodních produktech, zlepšující schopnost bojovat se stresovými situacemi a podmínkami.

Zdravá výživa pro mozek - brainfood
Zdravá výživa pro mozek - brainfood

Superpotraviny jsou již dosti známým pojmem, kterým je dnes doslova zaplavený internet. Ve skutečnosti se jedná o jakýsi marketingový název, označují v podstatě každé ovocné i zeleninové plody, které disponují nadměrně vysokým obsahem určitých, většinou tělu prospěšných látek. Mezi superpotraviny se můžou řadit také potraviny, které dokážou podpořit naši mysl a mozek, tedy brainfood.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.