Hyperplazie- zmnožení svalových vláken

05.03.2015 Hyperplazie neboli zmnožení svalových vláken je stále předmětem mnoha debat a prokazatelně dosud nebyla u člověka potvrzena. Největším nedostatkem všech studií a výzkumů, které se touto anomálií či onemocněním zabývaly, je veliká metodologická náročnost. Zmnožení svalových vláken bylo ale potvrzeno u některých savců po svalové práci.

Studie svalového vlákna

Jsou zde různé studie, které analyzovaly svalový profil u kulturistů a vzpěračů. Kulturisté například nevykazují kupodivu zvětšení jednotlivých svalových vláken, přesto, že jejich celkové objemy jsou mnohem vyšší než u běžných cvičenců. Právě proto se nabízí ona možnost, že dochází nikoliv ke zvýšení objemu svalového vlákna, ale spíše k jeho množení, což je právě následkem hyperplazie.

Ale pak přišla další studie, kdy nebyl zjištěný jiný počet svalových vláken u kulturisty, byl na tom stejně jako normální cvičitel. Zde se tedy předpokládá, že velký objem je způsobený nikoliv hyperplazií, ale hypertrofií, tedy zvětšením objemu a průměru vláken.

Nejednoznačné výsledky výzkumů

Výsledky výzkumů jsou tedy dosti nejednoznačné a asi bude ještě nějaký ten čas trvat, než bude hyperplazie potvrzena nebo naopak vyvrácena.

U koček byla hyperplazie zjištěna pouze tehdy, když během svalového stimulu byla využita vlákna 2. typu, což jsou rychlá svalová vlákna.

A co důkazy?

U člověka sice nebyly nalezeny konkrétní důkazy o hyperplazii, ovšem jsou zde určité indicie, o kterých není pochyb. Jedna z teorií říká, že hyperplazie u lidí není pro většinu svalových vláken primární adaptační odpovědí, ale může se vyskytnout v případě, že svalové buňky dosáhnou určitého velikostního limitu.

Za hlavní příčinu růstu svalů je přece jen stále považována hypertrofie, ale uvidíme za pár let, až výzkumy poněkud postoupí vpřed.

Nezapomínejte na šikmé břišní svaly
Nezapomínejte na šikmé břišní svaly

Šikmé svaly břišní realizují velké množství rotací, ale hlavně zajišťují postranní stabilitu těla, a i proto by se na jejich posilování nemělo zapomínat. Mnoho lidí cvičí pouze příčnou část, tedy takzvaný pekáč buchet. Funkce šikmých svalů je vždy spojena s dalšími rotátory trupu, které se nachází podél páteře. Šikmé břišní svaly nejvíce pracují například při běhu nebo hodu míčem.

Zařaďte cviky s míčem do svých pohybových aktivit, posílíte správné svaly a zabráníte stárnutí kloubů
Zařaďte cviky s míčem do svých pohybových aktivit, posílíte správné svaly a zabráníte stárnutí kloubů

Rehabilitační balón je výborný pro posílení zad a správné držení těla. Cvičení na tomto míči je doporučováno lidem všech věkových kategorií, i těhotným ženám. Míč se rozšiřuje i jako náhrada židle. Sezení na něm posiluje ty správné svaly, a u dětí směřuje vývoj kloubů správným směrem. Cviky a sezení na míči zlepšují koordinaci a pohyblivost obecně.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.