Botulotoxin: jed, po kterém ženy i muži touží

25.06.2015 Jak je možné, že muži i ženy touží po klobásovém jedu botulotoxinu, který je nejjedovatější na světě a 5 kg této látky by stačilo na vyhubení celé lidské populace? Odpověď není zas tak těžká: přináší určité možnosti v estetických úpravách, může nás na chvíli učinit krásnějšími a mladšími, ale za jakou cenu?

Bylo zjištěno, že botox, což je další označení pro jed botulotoxin, je možné využít k vyhlazování vrásek a jakémusi vypnutí kůže, na druhou stranu vytváří jizvičky v intersticiu svalu, takže to rozhodně není kosmetický zázrak budoucnosti, ba naopak, mělo by se od něj pomalu, ale jistě, začít upouštět. Dalším negativem je určitá míra ochrnutí svalstva kolem úst či očí, nejvíce markantní při mluvení. Vyskytují se otoky rtů, dotyčný „otrávený" nemůže dostatečně artikulovat. Především pro herce doslova pohroma.

Využití botoxu

V lékařství a zdravém životě si ale botox najde rovněž jiné využití, než jen při omlazování obličejových partií. Skvěle účinkuje také proti pocení, kdy se aplikuje lokálně na nejvíce problematická místa. Nejčastěji je to podpaží, čelo a horní část hlavy. Aplikace se provádí po nejvíce injekčně, znovu vydrží pouze několik týdnů či měsíců, po té musí být kúra obnovena. A to samozřejmě něco stojí.

Botulotoxin pomáhá při léčbě nadměrných svalových tonusů a blefarospasmu, což je porucha způsobující nedobrovolné stahování drobných svalů kolem očí, tedy tiky či mrkání.

Odstrašující případy

Peníze mohou být důvodem, proč si některé ženy či mužové „nehyzdí" tvář botoxem a není to nic negativního, spíš naopak. Jen se podívejte na některé celebrity, které to s ním přehnaly a jejich tváře vypadají groteskně až skutečně děsivě. Ukázkovým případem byl Sylvester Stallone, který do botoxu investoval nemalý peníz a výsledkem byl jen ještě koženější obličej, než na jaký jsme byli u Slye zvyklí doposud. O jeho matce ani nemluvě, ta se vskutku proslavila poněkud strašidelnými fotografiemi po botoxových zákrocích.

Vrásky nebo otoky?

Je pravda, že pokud je botox aplikován šetrně, v malé dávce a jen na lokální partie, nemusí být vedlejší efekty skoro znát a pokud s kúrou skončíte, pokožka se zase vrátí do původního stavu, bez výraznějších škod. Velmi dobře si ale rozmyslete, jestli budete používat tento prudký jed opakovaně a jen proto, abyste měli o jednu či dvě vrásky méně. Určitě je krásnější zkušený obličej s vráskami, než hladký, leč značně napuchlý „ksicht".

5 jednoduchých cviků na bolavá záda
5 jednoduchých cviků na bolavá záda

Ten, kdo udržuje v dobré kondici své zádové partie, napomáhá lepšímu zdravotnímu stavu také u dalších oblastí těla, které mohou být problematické a souvisí s páteří a pohybovým aparátem. Cvičení zad je výborná prevence proti bolestem hlavy, ramenních a kyčelních kloubů a samozřejmě také samotných zad a páteřního aparátu. Shrňme si 5 základních cviků na procvičení zad, které zvládne každý a nejsou k nim třeba náročné a nákladné pomůcky.

K pěknému opálení pomůže více zdravá strava než krémy
K pěknému opálení pomůže více zdravá strava než krémy

Toužíte po krásném a zdravě vypadajícím opálení? Pak byste kromě rozumného pobytu na sluníčku a používání ochranných přípravků s vhodným faktorem měli dbát i na správnou stravu.

Fotoepilace- nenásilné odstranění chloupků
Fotoepilace- nenásilné odstranění chloupků

Odstranění chloupků z jakékoliv části ženského i mužského těla může znamenat velkou bolest a často také kožní problémy a reakce. Co myslíte, existují i zcela bezbolestné metody? Tedy kromě holení, které porost jen zahustí? Vězte, že ano. Jednou z nich je fotoepilace, která se při komplexní aplikaci nazývá také fotoomlazení. Tato metoda je zcela neinvazivní a její spektrum použití je mnohem širší. Kromě odstranění vlasů a chloupků, dokáže také vyhladit pokožku, odstranit pigmentové skvrny nebo léčit akné.

Údržba kůže po letních dnech
Údržba kůže po letních dnech

Léto nám pomalu končí a je ten správný čas na to, abychom vhodně ošetřili naši pleť, která dlouhým pobytem na slunci dostala velmi zabrat. Kůži určitě neprospělo sluníčko, slaná či chlórovaná voda nebo klimatizace, kterou jsme měli celé léto puštěnou, abychom zvládli pobyt v horkých kancelářích. Všechny tyto faktory natolik vysušily pokožku a porušily její ochrannou vrstvu, že nás mnohdy začíná svědit a loupe se.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.