Bio vína od českých vinařů

07.01.2015 Obliba bio vína v poslední době stoupá, což není žádný div, ono totiž víno stoupá v oblibě obecně. Stále více lidí dává tomuto lehkému alkoholu přednost před pivem a uvědomují si též jeho zdravotní přínos, pokud je konzumováno v malém množství. Dá se nejen pít, ale třeba také použít při zábalech, kdy zjemňuje pokožku.

Ekologická vína jsou pěstovaná šetrnými metodami, tedy především bez chemických postřiků a hnojiv, pěstují se ohleduplně k životnímu prostředí. To si ovšem vyžaduje také své pěstební postupy, které jsou trochu náročnější. Proto se využívají různé rezistentní odrůdy, které dokážou dobře odolávat chorobám, plísním a škůdcům.

Bio chuť a vůně

Navzdory náročnějšímu pěstování stále více českých vinařů reflektuje požadavky trhu tím, že ve svých vinohradech vymezí místo také pro eko-víno. Mezi největší průkopníky těchto vín patří pan Miloš Michlovský, za zmínku stojí jistě také pálavské odrůdy Cabernet, Muškát nebo Pálava. Někteří vinaři pěstují bio vína jen dočasně, i přesto nebo možná právě proto, se jejich produkce neustále zvyšuje. Bio vína nejsou méně kvalitní, jak se někdo mylně domnívá. Se správnou péčí a také trochou štěstí u nich bývá dosaženo dokonalého snoubení chuti, buketu a barvy.

Také vinaři z České oblasti nezahálí, kvalitní bio vína si můžete pořídit třeba v Kutné Hoře u zkušeného vinaře pana Mádla, či v Templářských vinných sklepech Čejkovice.  

Autentická vína

Ještě dále ve své bio kvalitě jdou takzvaná autentická vína. U nás již dokonce vznikla skupina autentistů, kteří si říkají Koráb. A co je jejich hlavním cílem? Vypěstovat vína, která nebudou nikterak dotknuta různými zkrášovadly, jako jsou třeba enzymy nebo přídavná aromata. Podstatou je zachovat všechny charakteristiky, které jsou ruku v ruce s krajem pěstování, počasím, bonitou půdy a dalšími faktory. Zcela nemyslitelné jsou jakékoliv chemické prostředky pro urychlení růstu či ochranu.

Pěstitelé autentického vína u nás:

  • Bogdan Trojak- básník vína

  • Ota Ševčík

  • Richard Stávek

  • Jaroslav Osička

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.