8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout

29.11.2015 Nedaří se vám efektivně zhubnout? Kromě zdravého pohybu vám mohou pomoci některé potraviny, které více než jiné urychlují metabolismus.

 

Tento efekt ocení většina žen, ale určitě i mužů. Možná si uvědomíte, že ty správné potraviny zase tak často nejíte a můžete to napravit.  

 

Citrusy

 

Citrusy, zejména pak grapefruit, podporují metabolismus tuků díky obsahu vitamínu C. Proto je dobré jíst je před hlavním jídlem. Nejen že zrychlí metabolismus, ale také vás zasytí a zabrání přejídání. Kromě toho je vitamin C dobrý na imunitu.  

 

Ostré koření

 

Pálivé koření jako chilli nebo pepř podporuje tvorbu tepla organismem a celkově zrychluje metabolismus. To se děje i v době, kdy člověk neprovozuje žádnou fyzickou aktivitu. Podobný termo efekt má i skořice, ta dokonce snižuje hladinu cukru v krvi a je vhodná i pro diabetiky. U skořice ale pozor, při nadměrném množství způsobuje pocení.  

 

Jablka

 

Toto ovoce je dostupné celoročně, má vysoký obsah vlákniny, snižují krevní cukr, dodá tělu i vodu a vitaminy. Jablka dokážou spolehlivě navodit pocit nasycení. 

 

Zelený čaj

 

Zelený čaj kromě urychlení metabolismu obsahuje mnoho antioxidantů, fytochemikálie a katechiny. Jsou to všechno látky, které výkonnějšímu metabolismu napomáhají.

 

Borůvky a acaiberry

 

Borůvky jsou u nás dostupné jen v krátkém období roku. Dají se ale zamrazit, zavařit nebo usušit. Jsou bohaté na antioxidanty, vlákninu a vitamíny. Spolu se stále populárnější exotickou bobulí acai berry, podobné borůvkám a známé z moderních výživových doplňků, patří mezi „superovoce".  

 

Káva

 

Jeden nebo dva šálky kávy denně zdravému jídelníčku neuškodí. Kofein v ní obsažený urychluje metabolismus, podobně jako v zeleném čaji. Navíc zlepšuje koncentraci a povzbuzuje před cvičením. Nadměrné množství kávy ale způsobuje bušení srdce, nespavost, roztěkanost a pocení.  

 

Mandle

 

Ořechy mají příznivý účinek na zdraví obecně. Mandle jsou ještě navíc speciální v tom, že na tělo působí zásadotvorně, což je pro hubnutí a zdraví stěžejní.

 

Vejce

 

Možná vás překvapí, že i vejce do tohoto výčtu patří. Sice obsahují cholesterol, to ale ještě neznamená, že se v těle uloží. Cholesterol se podílí na struktuře buněk, navíc vaječný bílek je plnohodnotnou bílkovinou, žloutek zase obsahuje vitamin A a lecitin.  

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.