5 jednoduchých cviků na bolavá záda

21.07.2015 Ten, kdo udržuje v dobré kondici své zádové partie, napomáhá lepšímu zdravotnímu stavu také u dalších oblastí těla, které mohou být problematické a souvisí s páteří a pohybovým aparátem. Cvičení zad je výborná prevence proti bolestem hlavy, ramenních a kyčelních kloubů a samozřejmě také samotných zad a páteřního aparátu. Shrňme si 5 základních cviků na procvičení zad, které zvládne každý a nejsou k nim třeba náročné a nákladné pomůcky.

1. Posilování vleže

 

Jedním z prvotních cviků, který nevyžaduje velký pohybový rozsah a přesto je účinný, je posilování vleže na břichu. Je to skutečně jednoduché. Lehněte si na břicho na měkkou podložku, hlavu položte na složené ruce. Po té zvedněte hrudník co nejvýše, při čemž nohy se stále dotýkají podložky. V pozici na hoře zůstaňte asi 10 sekund, pak položte hlavu zpět na podložku. Opakování se provádí asi 10krát.

 

2. Kočičí hřbet

 

Kočičí hřbet zná každý již ze školy a i tento cvik má svou nespornou účinnost, pokud se provádí správně. Klekněte si a opřete se o napnuté paže. Maximálně vypněte záda do hrbu a bříško vtáhněte dovnitř. Tento pohyb je doporučeno právat asi ve třech sériích po 15 cvičeních.

 

3. Svícen

 

Zaujměte pozici u zdi, kdy se opřete zády, patami a zadkem, vytvořte rukama pozici svícen, kdy jsou přikrčené a pozvednuté nahoru, ovšem v nižší úrovni, než je hlava. Lopatky tlačte dolů a k sobě. Ruce propněte do vzpažení a stále se při tom dotýkejte zdi a vracejte je zpět. Provádějte tento cvik 15krát ve třech sériích.

 

4. Posilování bočních zádových svalů

 

Postavte se do mírného stoje rozkročného a dejte jednu ruku v bok, druhou pak vzpažte. Proveďte náklon nejprve na jednu, potom na druhou stranu, přičemž ruku táhnete ve směru pohybu. Na každé straně provádějte tento pohyb asi 10krát, po té vystřídejte. Celé cvičení pak opakujte ještě alespoň jednou.

 

5. Protahování u židle

 

Opřete se rukama o židli a předkloňte se. Židli pokud možno stabilizujte, ale není to nutností. Nohy jsou mírně pokrčené, záda naopak rovná, hlava se nalézá v poloze prodloužení páteře. Dívejte se při tomto cviku do země. V zádech ucítíte mírný tah, pozor ale na bolest a přetažení. V tomto případě neprovádějte prudké kmitavé pohyby, cvičte spíše pozvolna, ale důkladně. Při procvičování zad to platí obecně, nikdy byste neměli dělat příliš prudké pohyby a přepínat je, bolest by pak mohla být ještě horší a účinek spíše opačný.

 

Základní strečinkové cviky
Základní strečinkové cviky

Protahování těla neboli strečink již patří neodmyslitelně ke každému cvičení a sportu, takto se můžete protahovat také před náročným výkonem nebo po práci, při které dostaly vaše svaly a klouby zabrat. Chcete znát pro začátek základní strečinkové cviky, které zvládne naprosto každý?

Jak nastartovat hubnutí
Jak nastartovat hubnutí

Hubnutí je zvlášť teď v létě téma, na které každý slyší. Ale ony existují i rady, které jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pojďte si je s námi prostudovat, snad právě teď uhodíme hřebík na hlavičku a najdete tam něco, co se vám zalíbí a začnete pro své tělo i zdraví dělat.

Rotana- cvičte s hudbou nebo s TV
Rotana- cvičte s hudbou nebo s TV

Rotana není zbraní japonských ninjů, není to ani erotická pomůcka, jak by se mohlo nabízet, spíše ji budete znát jako rotační balanční podložku. Slouží pro cvičení a vylepšení horní poloviny těla, formuje stehna, hýždě i lýtka, velmi dobře se hodí také na protažení před náročnějšími sportovními aktivitami. Tato pomůcka cvičitelů je velice jednoduchá a dá se použít kdekoliv, dokonce i ve velmi stísněných podmínkách malého bytu. Přitom vás roztančí, zpevní vaše bříško i zadeček.

Vibrační přístroj zatřese s vaší váhou
Vibrační přístroj zatřese s vaší váhou

Diety jsou krásná a lákavá věc, jejich účinnost je však většinou zcela nulová, pokud nejsou spojeny s pohybem, a to v co největší míře.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.