Nefrologové chtějí přidat do screeningu vyšetření selhání ledvin

15.04.2015 Praha 15. dubna (ČTK) - O selhávání ledvin se podle předního českého nefrologa profesora Vladimíra Tesaře dozvědí čtyři z deseti pacientů až ve chvíli, kdy musejí nastoupit na dialýzu. Tesař to chce změnit a navrhuje do vyhlášky o preventivních vyšetřeních doplnit nové vyšetření pro ohrožené skupiny obyvatel. Tesař, který je přednostou kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice, to dnes řekl ČTK.

Nestačí pouze vzorky moči

Vyhledávat pacienty s poškozením ledvin by podle něj měli při preventivních prohlídkách praktičtí lékaři. "K odhalení chronického onemocnění ledvin nestačí jen vyšetření vzorku moči, které se už provádí. Je nutné také měření hladiny kreatininu v krevním séru, které přinese informaci, zda ledviny správně plní filtrační funkci," uvedl. 
Výsledky rozboru kreatininu v krvi ukážou, jaká léčebná opatření je nutno přijmout. U pacientů se středně těžkou ledvinnou nedostatečností by mělo následovat podrobnější vyšetření ledvin, které by objasnilo příčinu. Pacienta s těžkou ledvinnou nedostatečností by již měl odeslat k nefrologovi do tzv. predialyzační péče, při níž se pacient seznámí s variantami léčby.

Při selhání ledvin je nejlepší transplantace

"Kromě hemodialýzy prováděné zpravidla v nemocnicích existuje břišní dialýza, při níž se pacient léčí v domácím prostředí. Ačkoli umožňuje větší samostatnost, dává šanci dál pracovat a cestovat, využívá ji jen 8,1 procenta dialyzovaných," doplnil přednosta kliniky nefrologie Institutu klinické a experimentální medicíny profesor Ondřej Viklický. 
Pro pacienty, kterým selhaly ledviny, je podle něj nejlepším řešením transplantace. Tu je vhodné začít připravovat před zahájením dialyzační léčby, někdy se lze dialýze správným načasováním transplantace vyhnout. 
Preventivní vyšetření kreatininu by podle nefrologů měli podstoupit lidé starší 50 let, s vysokým tlakem, obézní, kuřáci, pacienti s onemocněním srdce a cév a lidé s onemocněním ledvin v rodině. 

Vyšetření nejsou drahá

"Cena laboratorního vyšetření na stanovení sérové koncentrace kreatininu se pohybuje kolem 17 korun na pacienta. Pokud díky němu zachytíme problémy s ledvinami včas, nejenže pacientům vhodnou péčí uchováme funkci ledvin co nejdéle, ale navíc ušetříme výrazné prostředky, které by jinak zdravotní pojišťovny vydaly za dialýzu," řekl Tesař. Úpravy navrhuje ve vyhlášce 70/2012 o preventivních prohlídkách a 39/2012 o dispenzární péči. 
"Konkrétně vyšetření sérového kreatininu zahrnout do vyhlášky o preventivních prohlídkách, a to u všech lidí od 50 let věku, kteří by na toto vyšetření měli nárok jednou za pět let," upřesnil.

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

B-Komplex forte a hroznový cukr

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.