Lékárníci budou měřit zájemcům zdarma tlak

17.05.2015 Praha 17. května (ČTK) - Při příležitosti Světového dne hypertenze, který připadá na dnešní den, budou lékárníci od pondělí do pátku měřit zájemcům ve vybraných lékárnách zdarma tlak a poskytnou jim preventivní rady. ČTK to sdělil mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. V Česku trpí vysokým tlakem téměř dva miliony dospělých a hypertenze podle odhadů stojí až za čtvrtinou všech úmrtí do 40 let věku.

Měření krevního tlaku v lékárnách

"V zapojených lékárnách se lékárníci zaměří na orientační měření krevního tlaku pacientů. Vyplní s nimi krátký anonymní dotazník, jehož část zůstane v lékárně pro další anonymní statistické zpracován. A jeden díl dostane pacient s vyznačením naměřených hodnot, cílovými hodnotami a také navrženými opatřeními," uvedl. 
V případě, že budou hodnoty vysoké, doporučí lékárník pacientovi, aby podstoupil cílené vyšetření u svého praktického lékaře. Rozdávat se také budou letáčky s informacemi o hypertenzi. Lidé se dozvědí, co je to hypertenze, jaké jsou její příznaky, jak se hypertenze léčí a jaké jsou správné hodnoty krevního tlaku

Hypertenze patří k nejčastějším onemocněním cévního oběhu

Hypertenze patří k nejčastějším onemocněním cévního oběhu. Po padesátce má vysoký tlak polovina lidí. Optimální tlak dospělého člověka je do 120/80, normální tlak do 139/89, hypertenze od 140/90.
Vysoký tlak dlouho nemá žádné příznaky, prvním může být až infarkt či mrtvice, i proto se mu říká "tichý zabiják". Mezi možné příznaky patří bolest hlavy, závrať, bušení srdce a tlak na hrudi. 
Vliv na rozvoj vysokého tlaku má genetika. Nárůst tlaku souvisí i s přílišným solením, přejídáním a obezitou, zejména tehdy, když se tuk hromadí na břiše. Nepříznivě působí také nadměrné pití alkoholu a kouření, stejně jako stres, z léků pak hormonální antikoncepce, kortikoidy a antidepresiva. Příčinou vysokého tlaku může také být onemocnění ledvin, štítné žlázy či srdeční vada. 

Přemíra tlaku aneb velmi ambiciózní rodič
Přemíra tlaku aneb velmi ambiciózní rodič

Možná to ze svého okolí důvěrně znáte. Rodiče, kteří své děti ženou dál a výš a nepřemýšlejí nad tím, co chce samo dítě, nebo jestli vůbec má na to, aby ambice svých rodičů mohlo splnit. Ani je nenapadne vzít své děti na hřiště, aby si pohrálo se svými vrstevníky a zažilo obyčejné hraní a legraci, kterou zvlášť malé děti ke svému dobrému duševnímu vývoji potřebují.

Je obezita opravdu tak nebezpečná?
Je obezita opravdu tak nebezpečná?

Obezita, nadváha, tloušťka. To vše jsou synonyma pro nepříjemný fenomén, ve kterém jsme my Češi bohužel na čelních pozicích žebříčku a patříme ve světě k těm nejotylejším.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.