Kouření v restauracích vadí v ČR stále více lidem

19.05.2015  Praha 19. května (ČTK) - Kouření v restauracích, kavárnách či barech vadí v Česku stále více lidem, ukázal letošní výzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) a agentury Ipsos. Oproti roku 2012 stoupl jejich počet o deset procentních bodů, na 52 procent. Razantně také přibylo těch, kteří by rozhodně zákaz kouření uvítali, z 28 na 40 procent, řekl dnes novinářům vedoucí studentského projektu FSV UK Miroslav Slíž. V ČR kouří třetina dospělých.

Zákaz kouření platí ve většině restaurací v EU

 "Letošní průzkum ukázal jasný nárůst lidí, kteří by rozhodně uvítali zákaz kouření v restauracích," řekl s tím, že celkově si zákaz kouření v restauracích přeje 78 procentech dotázaných. Výsledky byly zveřejněny při příležitosti Světového dne bez tabáku, který je 31. května. 
Zákaz kouření v restauracích platí ve většině zemí EU. V Česku chce ministerstvo zdravotnictví kouření v těchto zařízeních zakázat pod hrozbou sankcí od roku 2016. Zvýšit se má i ochrana dětí před kuřáctvím, cigarety by neměly být volně dostupné v automatech a na internetu. Zákaz by se týkal i elektronických cigaret a bylinných výrobků ke kouření. 

V ČR se to ještě nepodařilo

 To, že se zatím nepodařilo v ČR zákaz prosadit, ač naprostá většina obyvatel zákaz kouření v restauracích podporuje, přičítá přední česká odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková korupci. "Ve světě to vychází tak, že míra kontroly tabáku je nepřímo úměrná míře korupce v dané zemi, tedy čím větší korupce, tím menší kontrola tabáku," řekla. 
Podle průzkumu, v němž letos odpovídalo 1009 lidí, více vadí kouření vysokoškolákům, kde se tak vyslovilo 76 procent, zatímco u lidí se základním vzděláním a vyučených jen 51 procent. Procento odpůrců zákazu se oproti předchozímu průzkumu, v němž odpovídalo 8488 lidí, téměř nezměnilo, z 12 procent kleslo na 11. "Zajímavá je podpora zákazu kouření v restauracích u samotných kuřáků: 39 procent každodenních kuřáků by zákaz uvítalo, stejně jako 67 procent občasných a 79 procent příležitostných kuřáků," uvedl Slíž. 

Každý den si zapálí až 24% Čechů

Za poslední tři roky se počty kuřáků téměř nezměnily, každý nebo téměř každý den si zapálí 24 procent Čechů. Stouplo nekuřáctví, zejména mezi muži, z 64 na 66 procent. Ostatní kouří několikrát za měsíc či výjimečně. Lidé s vyšším vzděláním kouří méně často než lidé s nižším vzděláním. Alespoň jednou týdně si zapálí 28 procent patnáctiletých dívek a 22 procent stejně starých chlapců. Až polovina dětí dýchá doma tabákový kouř. 
Další průzkum z roku 2013 potvrdil, že zákazem lze předejít tomu, aby s kouřením začínali mladí lidé. "Zjistili jsme, že kdyby platil zákaz kouření v restauracích, tak by 30 procent těch, kteří začali kouřit před 18. rokem, kouřit vůbec nezačalo," připomněl Slíž. 

Regulace kouření je v Česku dobrovolná

"Česko jako jediná z 28 členských zemí má pouze dobrovolnou regulaci kouření, majitelé restaurací se tedy mohou rozhodnout sami a teoreticky by tak všechny restaurace mohly být kuřácké," upozornil Jiří Jeřábek z iniciativy Česko bez kouře. 
Varování provozovatelů restaurací, kaváren či barů, že po zákazu kouření kvůli nedostatku zákazníků zkrachují, nejsou podle průzkumu oprávněná. Lze naopak očekávat nárůst návštěv o tři až šest procent a nárůst tržeb pro celý trh až o šest miliard korun.

Je možné předcházet infarktu?
Je možné předcházet infarktu?

Na onemocnění srdce umírá v České republice více než 50% nemocných, nejčastější příčinou je infarkt. V důsledku srdečního infarktu pak zemře více lidí než na všechna onkologická onemocnění dohromady. To jsou jistě varující čísla a fakta a dokazují, že stále jsme se ještě nenaučili správnému životnímu stylu a vhodné prevenci. Právě preventivní kroky a zdravý život s určitými zásadami vás můžou před rizikem srdečních chorob ochránit a samozřejmě prodloužit život. Které to jsou?

Chytré telefony jsou podle německých vědců návykové jako kouření
Chytré telefony jsou podle německých vědců návykové jako kouření

Berlín 23. března (zpravodaj ČTK) - Chytré mobilní telefony jsou stejně návykové jako cigarety. K tomuto závěru došli vědci z univerzity v Bonnu, kteří od loňského roku pomocí speciální aplikace sledují chování stovek tisíc uživatelů chytrých telefonů. Nadměrné užívání mobilních telefonů podle nich není jen záležitostí mladých lidí, stále častěji se potýkají se stejným problémem i lidé starší 50 let.

 Lékárníci pomohou lidem skončit s kouřením či zhubnout
Lékárníci pomohou lidem skončit s kouřením či zhubnout

Praha 14. ledna (ČTK) - Lékárníci pomohou lidem skončit s kouřením či se zbavit nadbytečných kil. Nabídku zveřejnila Česká lékárnická komora na svém webu, kde si lidé mohou najít kontakt na zapojené lékárny ve svém regionu.

 Poslanci z výboru vyjadřují podporu zákazu kouření v restauracích
Poslanci z výboru vyjadřují podporu zákazu kouření v restauracích

Praha 8. ledna (ČTK) - Poslanci ze sněmovního zdravotnického výboru vesměs podporují navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích. Vyplynulo to z jejich dnešní debaty. Předloha členů klubu ANO zatím na plénu nepřekonala úvodní kolo projednávání. V říjnu bylo přerušeno a poslanci se k němu zatím nevrátili. Širší normu chystá i ministerstvo zdravotnictví.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

helca5108.06.2015 18:48:59
Jsem jedna z těch, která do restaurací nechodí právě proto, že se tam kouří.

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.